Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS

Līdzdalības ekonomika – JURISTA VĀRDA tematiskais numurs

02.07.2019.

Kas ir līdzdalības ekonomika un vai par to līdz šim Latvijā pietiekami diskutēts? Iznācis žurnāla “Jurista Vārda” laidiens, kas veltīts līdzdalības ekonomikas jautājumiem.

Numurs pieejams arī elektroniski: 2019. gada 2. jūlija “Jurista Vārds”

“Līdzdalības ekonomikas radīto tiesību jautājumu risināšanu apgrūtina tas, ka nav vienotas izpratnes vai definīcijas vai pat jēdziena, kā to apzīmēt,”Vija Kalniņa, Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes doktorante, rakstā “Tehnoloģijas, kas maina ekonomiku un tiesisko attiecību modeļus”. “Pat ne ekonomistu, ne juristu, ne arī dažādu institūciju starpā nav vienprātības par atbilstošāko jēdzienu un atšķirībām starp tiem”.

Līdzdalības ekonomika ir īpaša ar to, ka tajā pakalpojumu sniegšanas modeļi būtiski atšķiras no tā, kā parasti pieņemts sniegt pakalpojumus. Atšķirības novērojamas pakalpojumu sniegšanā iesaistītajos subjektos un veidā, kādā pakalpojumi tiek nodrošināti, kas savas specifikas dēļ vairākos tiesību jautājumos "izkrīt" ārpus pastāvošā tiesiskā regulējuma. Tāpēc līdzdalības ekonomika visā pasaulē ir raisījusi diskusijas par to, vai un kā to labāk regulēt. 

Dalīšanās ekonomika šobrīd ir viena no visstraujāk augošajām jomām pasaulē, kas kopš 2010. gada ir piesaistījusi vairāk nekā 23 miljardus dolāru riska kapitāla finansējumu. Kas ir dalīšanās ekonomikas virzītājspēks? Kādas ir dalīšanās ekonomikas galvenās priekšrocības? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem - LU profesores Dr. Oec. Sandras Jēkabsones un LU profesora Dr. Oec. Jāņa Priedes  rakstā “Dalīšanās ekonomika – pagaidu fenomens vai ilgtspējīgs biznesa modelis?” 

No vienas puses, līdzdalības ekonomikai ir daudz atbalstītāju, jo tā dod iespēju pakalpojumus saņemt ātrāk, ērtāk un lētāk. Taču no otras puses, līdzdalības ekonomika ir radījusi zināmu paniku, jo tā būtiski konkurē ar tradicionālo pakalpojumu sniedzējiem, kā arī saistās ar pietiekami nopietniem riskiem. Kādi ir šie riski un kādu lomu ieņem pakalpojumu sniedzēji? Lai rastu atbildes, LU doktorante, Mg. Iur. Vija Kalniņa piedāvā rakstu “Pakalpojumu sniedzēji līdzdalības ekonomikā”.

Konkurences tiesībās ir svarīgi, kādas sekas jeb ietekmi konkurencei rada šādi tehnoloģiski jauni risinājumi, kas būtiski ietekmē tradicionālos tirgus un biznesa modeļus, tos "izjaucot" vai būtiski mainot. Jānis Račko, Konkurences padomes loceklis, tematiskajā numurā skaidro, ka konkurences iestādes dažādās valstīs saskaras ar līdzdalības ekonomiku divu veidu jautājumos - skatot, kā valsts radītais normatīvais regulējumus ietekmē tirgu un vai tirgus dalībnieki nepārkāpj konkurences tiesībās noteikto. 

Interesentiem! Tematisko “Jurista Vārdu” var iegādāties, kontaktējoties ar Lasītāju servisu:

  • 80006000; 67311161;  
  • abonenti@lv.lv
  • vai klātienē mūsu Klientu centrā: Bruņinieku 53, Rīgā.

Žurnāli: KIOSKS 

Oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" informācija 

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Tālrunis67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011, Latvija
T.: 67310675
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).