#AtverLikumiLV: ieskats iespējās, kā ērtāk lietot tiesību aktus

2023. gada 9. maijs

Attēls: Latvijas Vēstnesis.

Vai atrastais likums ir spēkā? Varbūt tiesību aktam ir jauns skaidrojums ar piemēriem? Kā nosūtīt saiti vai atsauci uz konkrētu pantu, ne visu garo tekstu? Kā pieteikties paziņojumiem e-pastā par izmaiņām sev interesējošā tiesību aktā? Līdz maija izskaņai oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" sociālo mediju kontos piedāvās skaidrojošu kampaņu #AtverLikumiLV. 

Vietnē likumi.lv ir 108 404   tiesību akti, no tiem 1687 ir spēkā esoši likumi, neskaitot grozījumus (situācija 9. maijā). Tiesību aktu skaits katru dienu mainās – kāds pieņemts no jauna, kāds stājas spēkā, kāds zaudē spēku (katra statusu un vēsturiskās izmaiņas var redzēt tā pasē). 

Vidēji mēnesī ap 250 000 reālo lietotāju* no Latvijas izmanto likumi.lv: daļa profesionālām vajadzībām, bet vairums iedzīvotāju tiesību aktos ieskatās retāk — dažādās dzīves situācijās. Lai iespējami ērti izmantotu datubāzi, der pielietot tās pamatiespējas. 

Ikvienam noderīgas pamatlietas 

Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis", kas uztur vietni likumi.lv (sistematizēto tiesību aktu datubāze), piedāvās ieskatu populārās iespējās, kas var noderēt ikvienam, kad nepieciešams apskatīt vai izmantot kādu tiesību aktu.

"Līdz 26. maijam skaidrojošā ierakstu ciklā gan ilggadējie vietnes likumi.lv lietotāji ar profesionāli specifiskām prasībām, gan  tie, kas datubāzi atver retāk — tikai noteiktās dzīves situācijas, varēs iegūt kādu noderīgu prasmi," skaidro Tiesību aktu sistematizācijas daļas vadītāja Sandra Zālīte. 

Par likumi.lv iespējām var uzzināt, sekojot "Latvijas Vēstneša" kontiem socmedijos: facebook un twitter, kā arī  instagram profilam. Tematisko ierakstu vienojošais tēmturis: #AtverLikumiLV. 

Vietne likumi.lv izveidota 2001. gadā. Datubāzes  esošajai versijai 2023. gada 23. maijā apritēs 10 gadu. Tā nodrošina plašu funkcionalitāti  (dažas no iespējām — infografika) un saturu.

Videogids prasīgam lietotājam 

Lietotājiem ar padziļinātām vajadzībām īpaši var noderēt videogids, kurā ir nodemonstrēts, kā meklēt tiesību aktus, kādas iespējas ir tiesību aktu sarakstos un atvērumos, rīkjoslas opcijas, iespējas pie pantiem un personalizētās iespējas. Šāds detalizētais ieskats var atvieglot un padarīt ērtāku turpmāko darbu īpaši tiem profesionāļiem, kuriem ir padziļinātas prasības un vajadzības tiesību aktu atlasē vai darbam ar dokumentu. 

Videogids ir pieejams gan tā pilnajā versijā, gan atsevišķi pa daļām, lai ikviens interesents rastu atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem pēc iespējas ātrāk. Visi video ir pieejami oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" YouTube kontā atsevišķā atskaņošanas sarakstā:

 Zini un izmanto! 

"Latvijas Vēstnesis" ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma (vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls "Jurista Vārds" / juristavards.lv). 

* Starptautiskās interneta interneta pētniecības aģentūras "Gemius" dati. 

Papildinformācijai:

Zeltīte Kazļenoka 
Oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” 
Attīstības un komunikācijas departamenta
Sabiedrisko attiecību speciāliste 
67898741, 25386479  
zeltite.kazlenoka@lv.lv 
lv.lv