Atvērs Satversmes komentāru grāmatu par likumdošanu

2019. gada 5. jūnijs

Satversmes komentāru projekta ietvaros klajā nāks piektā grāmata, veltīta valsts pamatlikuma V nodaļai “Likumdošana”. Atvēršanas pasākums notiks 11. jūnijā Saeimas nama Dzeltenajā zālē. Izdevums ir līdz šim nebijis pētījums par Latvijas parlamentārismu, kas veltīts visam satversmiskajam likumdošanas procesam.

Grāmata “Latvijas Republikas Satversmes komentāri. V nodaļa. Likumdošana” ir tapusi Satversmes zinātnisko komentāru projekta ietvaros, kļūstot par septīto komentēto Satversmes nodaļu. Arī šī Latvijas Universitātes (LU) zinātniskā projekta ietvaros tapusī monogrāfija izdota “Latvijas Vēstneša” Grāmatu apgādā.

Šie Satversmes skaidrojumi ir fundamentāls zinātnisks izziņas avots par latviešu konstitucionālismu. Tā ir noderīga lasāmviela gan praktiķiem, gan tiem interesentiem, kuri vēlas padziļināti iepazīties ar mūsu valsts būtību un saprast valsts varas atzaru funkcionēšanu.

Projekts ilgst jau vairāk nekā 10 gadu. Satversmei ir ievads un astoņas nodaļas. Pirmā komentāru grāmata - “Cilvēka pamattiesības” - iznāca jau 2011. gadā, savukārt drīzumā sekos noslēdzošā grāmata  - par Satversmes II nodaļu “Saeima”.

Likumdošana

Saeima ir Latvijas tautas vēlēta, mūsu tautu reprezentējoša konstitucionāla institūcija, kas mūsu demokrātiskajā iekārtā ir apveltīta ar visaugstāko mandātu īstenot tautas varu.

“Paradoksāli, bet Latvijā, pastāvot konstanti zemai uzticībai parlamentam, ir ārkārtīgi maz fundamentālu pētījumu par Saeimu un tās darbu. Par spīti Saeimas vāriem centieniem uzlabot Saeimas darbu un sabiedrības ieskatu par institūciju, publiskā telpa ir pārpildīta ar negatīvu un pat atklāti nievājošu informāciju par Saeimas deputātiem un parlamentu,” tā grāmatu priekšvārdā piesaka Latvijas Universitātes zinātniskā projekta vadītājs profesors Dr.iur. Ringolds Balodis.

Tagad tapis šāds fundamentāls pētījums par likumdošanas procesu. Komentāri ir kā zinātnisks izziņas avots par Satversmes normām, kas noder, saskaroties ar to praktisku pielietojumu.

Kas ir likumdošana un likumdošanas process? Ievadā to paskaidro autori Artūrs Caics un Egils Levits, arī aicinot: “Latviešu juridiskajā literatūrā ar jēdzienu “likumdošana” bieži tiek apzīmēta visa normatīvā bāze. Tomēr būtu vēlams latviešu valodā šo jēdzienu sašaurināt un attiecināt uz procesu, kura ietvaros valsts varas iestādes pieņem formālo likumu.

Šī izdevuma autoru kolektīvu veido 38 zinātnieki, pētnieki un lietpratēji, vairums ir Latvijas Universitātes mācībspēki un praktiķi no Saeimas, Satversmes tiesas, Valsts prezidenta kancelejas un Tieslietu ministrijas.

Likumdošanas satversmisko procedūru pētījums ilga vairāk nekā trīs gadus un ir rezumējies 592 lappušu lielā monogrāfijā, kur ir ne tikai atsevišķu Satversmes normu komentāri, bet arī vairāki vērtīgi raksti par likumdošanu.

Lai aptvertu būtiskus likumdošanas jautājumus, grāmatā tapis pielikums “Piezīmes par likumdošanas procesu”. Šo sadaļu sagatavojuši labākie jomas lietpratēji. Tajā ir ieteikumi, kas balstās uz novērojumiem, nevis tikai sausi konstatējumi, sniegtas vadlīnijas labu likumu izstrādei un rosināti priekšlikumi likumdošanas procesa uzlabošanai nākotnē.

Pielikumā ir iespēja ne tikai uzzināt par aktualitātēm, kas saistītas ar likumu pieņemšanu, bet arī izlasīt vēl nepublicētu analīzi par jaunizveidoto Saeimas Analītisko dienestu, Saeimas kārtības rulli, oficiālo publikāciju vai lobēšanas regulējumu un nepieciešamajiem likumdošanas uzlabojumiem.

Par Satversmes komentāru projektu plašāk - LV portāla 2014. gada publikācija:

Pētījums par oficiālo publikāciju

Pateicoties projektam “Vēstnesim - 100”, grāmatā pieejams pētījums par oficiālo publikāciju - likumdošanas procesa noslēguma posmu - Latvijas tiesiskajā sistēmā no tās pirmsākumiem 1918. gadā.

Publikācijā, ko sagatavojis autoru kolektīvs doc. Dr.iur. Jāņa Plepa zinātniskajā vadībā, ir aplūkots oficiālā izdevuma institūts un tā funkcijas, izpētīta oficiālo izdevumu vēsture Latvijā, to attīstība, kā arī ieskicēti oficiālā izdevēja - mūsdienās tas ir “Latvijas Vēstnesis” - nākotnes izaicinājumi kā valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platformai. Kopumā pētījums aptver 78 lappuses.

Oficiālais izdevējs pilda nozīmīgu funkciju: informē valsts iedzīvotājus par normatīvajiem aktiem un dažādiem svarīgiem jautājumiem tiklab plašas sabiedrības grupas, kā arī individuālas personas. Ar oficiālo izdevumu tiek saprasta demokrātiskas tiesiskas valsts “balss”. “Oficiālais izdevums ir salīdzinoši vienkāršs tiesību institūts, kuram tomēr ir fundamentāla nozīme ikvienas demokrātiskas tiesiskas valsts pastāvēšanā,” skaidrots pētījuma pieteikumā.

Grāmatu no 13. jūnija varēs iegādāties “Latvijas Vēstneša” Klientu centrā (Bruņinieku ielā 53, Rīgā); pasūtījumu iespējams noformēt arī elektroniski: lv.lv/gramatas. Izdevums būs pieejams arī grāmatnīcās.

Jau uzsākta pēdējās vēl nekomentētās Satversmes II nodaļas “Saeima” komentēšana, kas drīzumā noslēgs dižprojektu, veidojot sešu monogrāfiju kopumu. Līdz šim izdoti 4 sējumi, kas veltīti šādām Satversmes nodaļām - “Cilvēka pamattiesības”, “Tiesa”, “Valsts kontrole”, “Vispārējie noteikumi”, “Valsts prezidents” un “Ministru kabinets”, kā arī Satversmes ievadam.

Papildinformācijai:

Kellija Dadzīte 
Oficiālā izdevēja „Latvijas Vēstnesis”
Sabiedrisko attiecību speciāliste
T.: +371 67310675
Mob.: +371 22113792
kellija.dadzite@lv.lv
www.lv.lv