Cik paņēmi, zini, bet – cik jāatdod procentos par mājokļa kredītu?

2009. gada 26. augusts

Informāciju sagatavoja Ilze Apine, VSIA „Latvijas Vēstnesis”

Piektā daļa Latvijas mājsaimniecību smagi nopūšas ik mēnesi, kārtojot mājokļa kredītmaksājumu. Tikai retais prātā pārliek, cik gadi vēl taupīgi jādzīvo, lai atdotu bankā aizņemtos simt tūkstošus, kādus desmitus mazāk vai vairāk. Taču, vai visas 154 tūkstoš mājsaimniecību, kurām ir hipotekārie kredīti mājokļa iegādei, apzinās: lai nokārtotu saistības bankā, būs jānopelna ievērojami vairāk un varbūt pat divtik, ja lienēts uz 40 gadiem?

Portāls LV.LV pēta, cik naudas vajadzēs Latvijas mājsaimniecībām, lai izmaksātu kredītus (skat. www.lv.lv publikāciju „Cik paņēmi, zini, bet – cik jāatdod procentos par mājokļa kredītu?”)

Vai bankas iepriekšējos gados aktīvās kreditēšanas periodā (2005.-2007.g.) piedāvāja klientiem maksājuma aprēķina grafiku visam termiņam? Piemēram, ja uz 20 gadiem (vai citu termiņu) tika ņemts hipotekārais kredīts, vai varēja vienlaikus pārliecināties, kā pie attiecīgās % likmes mainīsies proporcija - pamatsumma un procentu summa? Un kāda ir paredzama kopējā bankai atmaksājamā summa? Vai klients pēc pašreiz bankas mājaslapā pieejamās informācijas var izrēķināt, kādu summu viņam vēl jānopelna, lai pēc 10, 20, 40.. gadiem nokārtotu saistības bankā?

Par mājsaimniecību hipotekārajiem kredītiem un procentu maksājumiem uz portāla LV.LV jautājumiem atbild banku speciālisti.

Papildinformācijai:
Portāla LV.LV galvenā redaktore Zaida Kalniņa
67298833;
zaida.kalnina@lv.lv