Izdevums „1918-1920” saņem balvu „Zelta ābeles” konkursā

2014. gada 3. aprīlis

Foto: LETA, Edijs Pālēns Diriģents Edgars Račevskis pasniedz diplomu māksliniecei Ditai Pencei par konkursā godalgotās grāmatas "1918. - 1920. gads" māksliniecisko izveidi.

Starp „Zelta Ābeles” laureātiem  – saturiski unikālais un  mākslinieciski interesantais izdevums par Latvijas valsts pirmsākumiem (māksliniece Dita Pence; izdevējs „Latvijas Vēstnesis”). Tā ir faktogrāfiski bagātā laikmeta liecība „1918. – 1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās".

Trešdien, 2.aprīlī, Lielajā ģildē grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele 2013" noslēguma ceremonijā tika sadalītas Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas balvas par labāko grāmatu noformējumu.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija jau kopš 1993. gada rīko ikgadējo konkursu "Zelta ābele". Šogad tas notika jau 21. reizi. Kategorijā „Zinātniskās grāmatas” balvu saņēma izdevums "1918. – 1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās", kas klajā nāca  2013.gada valsts svētku mēnesī.

Grāmatas apjomīgais saturs (800 lpp.) ir bagāts ar pirmpublikācijām un tā ir veltījums Latvijas valsts pasludināšanas 95.gadadienai.

  • Idejas iniciators un projekta virzītājs - Valsts kanceleja;
  • izdevējs - "Latvijas Vēstneša" Grāmatu apgāds: www.lv.lv/gramatas;
  • saturs veidots, balstoties galvenokārt uz nacionālo atmiņas institūciju – Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva un Latvijas Nacionālās bibliotēkas – glabāto unikālo vēsturisko mantojumu.

Grāmatu īpašu dara mākslinieces Ditas Pences veidotais maketa un vāka mākslinieciskais noformējums, ko poligrāfiski augstvērtīgā izpildījumā īstenojusi Jelgavas tipogrāfija.

Grāmatā „1918. – 1920. gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās" pirmo reizi publicēti visi Latvijas Tautas padomes pilnvarotās Pagaidu vadības sēžu protokoli, kas papildināti ar komentāriem, svarīgāko vēstures notikumu aprakstiem, fragmentiem no notikumu dalībnieku atmiņām un dienasgrāmatām, to laiku raksturojošu informāciju no preses izdevumiem, kā arī ar fotogrāfijām, attēliem un dokumentiem.

Ikviens interesents grāmatas lappusēs varēs rast atbildes jautājumiem:

  • kas bija cilvēki, kuri pirmie stājās jaunās valsts dienestā,
  • kas bija "republika uz ūdens",
  • kāpēc Liepāju var dēvēt par Latvijas pagaidu galvaspilsētu,
  • cik daudzu valstu, valdību un pilsētu izlaistās naudaszīmēs bija jāorientējas Latvijas iedzīvotājiem ikdienas maksājumos?

Tāpat tajā var izlasīt daudz citu interesantu faktu.

"Izdevuma veidošanā izmantotas arī Latvijas Nacionālajā digitālajā bibliotēkā pieejamās periodikas un grāmatu elektroniskās versijas. Pateicoties portālam "Zudusī Latvija", grāmatā dienasgaismu ieraudzījušas daudzas no aizmirstības paglābtas pagātnes liecības – fotogrāfijas un atklātnes no Letonikas un Baltijas centra Baltijas Centrālās bibliotēkas, Mūzikas un mākslas centra Mākslas lasītavas un Jolantas Āboltiņas personiskās kolekcijas. Publicētas arī fotogrāfijas no Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas fondiem. Daudzas no fotogrāfijām un atklātnēm publicētas pirmo reizi.

Viena no publicēto avotu grupām ir Sīkiespieddarbu nodaļas krājuma materiāli, kas izdevumā publicēti pirmo reizi," tā izdevumu, tam nākot klajā,  raksturoja Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Ap 800 lappušu biezais izdevums tapis Valsts kancelejas un oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" sadarbībā kopīgi ar Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Nacionālo vēstures muzeju. Tas izdots ar Lauku atbalsta dienesta un AS "Latvenergo" atbalstu.

Saziņai:

Ilze Apine
Oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis”
T.: +371 67313091
Ilze.apine@lv.lv
www.lv.lv
twitter: @VestnesisLV; @Likumi;
@LV_portals  @Jurista_Vards