Kā aizsargāt nepilngadīgo cietušo tiesības kriminālprocesos

2024. gada 3. decembris

Foto: Alīna Kļaviņa/Jurista Vārds.

Latvijas kriminālprocesā nepilngadīgie, kas cietuši no noziedzīgiem nodarījumiem, bieži nesaņem pietiekamu aizsardzību, jaunākajā "Jurista Vārdā" norāda šādās krimināllietās pieredzējusī advokāte Santa Oborenko. Viņa iesaka mazināt formālismu cietušā pārstāvības un juridiskās palīdzības procesā, kā arī izvirza ideju valsts izmaksātās kompensācijas labāk izmantot bērnu rehabilitācijai. 

Kā vienu no problēmjautājumiem S. Oborenko min Kriminālprocesa likuma 104. panta devītās daļas piemērošanu, kurā noteikts, ka bērna vecākiem vai citiem likumīgajiem pārstāvjiem ir iespēja izvēlēties, kādā apjomā viņi īsteno nepilngadīgā cietušā tiesības.  

"Pārstāvim ir jābūt iespējai [..] – apstākļu un notikumu kopumam, kā arī reālai prasmei to veikt – un patiesai vēlmei jeb gribai to darīt. Nereti praksē ar procesa virzītāja lēmumu noteiktie nepilngadīgā cietušā pārstāvji nedz izprot savu lomu kriminālprocesā, nedz arī tiem piemīt griba un spēja cīnīties par sava pārstāvamā interesēm," viņa uzsver.

Šādos gadījumos S. Oborenko ieteiktu procesa virzītājam izvēlēties Kriminālprocesa likuma 104. panta piektajā un sestajā daļā noteikto risinājumu – lēmumu par advokāta kā nepilngadīgās cietušās personas pārstāvja uzaicināšanu. 

Savukārt attiecībā uz valsts izmaksāto kompensāciju cietušajiem, advokāte norāda, ka  efektīvāk būtu, ja šie līdzekļi tiktu novirzīti nepilngadīgo cietušo kvalitatīvai rehabilitācijai: 

"Praksē bijuši arī gadījumi, kad krimināllietas iztiesāšanas gaitā nepilngadīgā cietušā atrašanās vieta nav zināma, tātad arī jebkādu psiholoģisko palīdzību tas nesaņem. Tāpat arī mēdz būt situācijas, kad pārstāvji paši nezina, kā risināt dzīves situāciju, kurā nokļuvuši viņu bērni un līdz ar to arī paši, un nenodrošina nepieciešamo psiholoģisko atbalstu saviem bērniem. Šie ir svarīgāki jautājumi, kas būtu risināmi, pretēji vienas vai otras naudas summas iemaksāšanai cietušā kontā."

Šonedēļ "Jurista Vārdā" lasāma četru rakstu kopa, kas veltīta bērnu tiesību aizsardzībai kriminālprocesā. Dr. Psych. Dace Landmane savā publikācijā izskaidro psihologa kā speciālista lomu nepilngadīgo cietušo nopratināšanā kriminālprocesā. Par bērnu liecībām kā pierādījumiem kriminālprocesā un to, kāda ir jaunā pieeja bērnu nopratināšanā, raksta juridiskā psiholoģe Inga Lubāne. Savukārt Mg. iur. Lauras Leidiņas publikācija informē par jaunievedumu Latvijā – Bērna māju, kas nodrošina vardarbībā cietušiem bērniem piemērotu, drošu vidi, kurā vienuviet pulcējas visi attiecīgie dienesti. 

Minētos rakstus lasiet "Jurista Vārda" žurnāla elektroniskajā versijā.

"Jurista Vārda" žurnāla saturam un visu rakstu arhīvam var piekļūt, kļūstot par abonentu. Plašāk par abonementa veidiem šeit. 

Papildinformācijai:

Zeltīte Kazļenoka
Oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis”
Attīstības un komunikācijas departamenta
Digitālās komunikācijas speciāliste
zeltite.kazlenoka@lv.lv
67898741, 25386479
lv.lv