Kas ir ilgtspēja uzņēmumā un iestādē? Trīs pieredzes stāsti
2024. gada 26. novembris
Attēls: Jurista Vārds.
Vai ilgtspēja ir modesvārds vai arī pamatota nepieciešamība? Kas konkrēti ir jādara, lai uzņēmumi un iestādes savu pārvaldību un darbību veidotu atbilstoši ilgtspējas standartiem? Šonedēļ iznācis "Jurista Vārda" tematiskais izdevums, kas veltīts tiešai šai tēmai. Līdzās ilgtspējas jēdziena juridiskai analīzei šajā žurnālā ar savu praktisko pieredzi dalās uzņēmums "Reitan Convenience Latvia", zvērinātu advokātu birojs "Eversheds Sutherland Bitāns", kā arī valsts iestāde - Valsts zemes dienests.
"Reitan Convenience Latvia" ilgtspējas ceļš
"Reitan Convenience Latvia", kas pārvalda "Narvesen" mazumtirdzniecības tīklu un "Caffeine" kafejnīcu zīmolus Latvijā, jau ir ieviesuši ilgtspējas stratēģiju. Mērķis ir līdz 2030. gadam samazināt CO2 pēdu par 45%, samazināt plastmasas patēriņu iepakojumos, kā arī mainīt esošo sortimentu uz ilgtspējīgāku, piemēram, piedāvāt kafiju, kas gatavota tikai no organiski audzētām, ekoloģiskām kafijas pupiņām.
"Ir svarīgi noteikt mērķus, kā arī veikt mērījumus, lai saprastu, kur uzņēmums atrodas, kādas ir lielākās ietekmes jomas. Te būtu vietā izmantot metaforu par "ziloņa apēšanu", kad sākumā viss šķiet biedējoši, sarežģīti un nav skaidrs, ar ko sākt. Mēs faktiski domājam par to, kā sistemātiski risināt lielu problēmu vai projektu, sadalot to mazākās, vieglāk pārvaldāmās daļās," ar savu pieredzi dalās Vita Breideka, "Reitan Convenience Latvia" ilgtspējas vadītāja.
Zvērinātu advokātu biroja pieredze ilgtspējas ziņojuma sagatavošanā
Savukārt ZAB "Eversheds Sutherland Bitāns" šobrīd jau trešo gadu sagatavo ilgtspējas ziņojumu. Birojs ir veicis korekcijas darbinieku atalgojumā, pārskatījis materiālās stimulēšanas sistēmu un veselības problēmu riskus, analizējis mākslīgā intelekta ietekmi, kā arī veicis CO2 pēdas mērījumus.
"Advokātu biroja darbības specifika būtiski atšķiras no ierastas komercdarbības tādās nozarēs, kas rada lielākās siltumnīcefekta gāzu emisijas, piemēram, enerģētikas, transporta, rūpniecības, būvniecības un nekustamā īpašuma nozarēs. Biroja tiešā ietekme uz vidi ir salīdzinoši neliela. Tādējādi mūsu ilgtspējas ziņojumā galvenais fokuss ir vērsts tieši uz Biroja sociālajiem un pārvaldības aspektiem," atzīst ZAB "Eversheds Sutherland Bitāns" darbinieki.
Valsts zemes dienests un publiskā sektora ilgtspējīgi risinājumi
Valsts Zemes dienests pēdējo gadu laikā ir ieguldījis lielu darbu atvērto datu sistēmas ieviešanā, telpisko datu pārvaldībā un papīra dokumentu digitalizācijā, lai klientiem ieekonomētu laiku un arī līdzekļus. Tāpat iestāde ir nākusi klajā ar dažādām likumdošanas iniciatīvām birokrātisko prasību samazināšanai datu reģistrācijas procesos, lai tos padarītu ērtākus un drošākus.
"Mūsdienu globalizācijas laikmetā naivi ir uzskatīt, ka tēze par konkurētspēju un tās iespējamo zaudēšanu attiecas tikai uz uzņēmumiem ar privāto kapitālu. Šodien savā starpā konkurē valstis un pat veseli reģioni, tāpēc ir svarīgi, kādu uzņēmējdarbības vidi katra valsts spēj piedāvāt investoriem, uzņēmējiem, attīstītājiem, nodokļu maksātājiem kopumā," to, kāpēc arī valsts pārvaldes iestādēm, ne tikai privātiem uzņēmumiem, ilgtspējas jautājums ir aktuāls, pamato Vita Narnicka, Valsts Zemes dienesta ģenerāldirektore.
Pieredzes stāstus lasiet jaunākajā žurnāla "Jurista Vārds" numurā.
"Jurista Vārda" tematisko izdevumu "Ilgtspēja uzņēmējdarbībā" saņems visi "Jurista Vārda" abonenti, savukārt interesenti to var iegādāties internetveikalā.