Likumi.lv jubilejā - 10 fakti par svarīgāko

2011. gada 29. jūnijs

Sagatavoja VSIA „Latvijas Vēstnesis”

Pirms desmit gadiem 29.jūnijā oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” atvēra pirmo bezmaksas datu bāzi Latvijā, kas iedzīvotājiem piedāvā sistematizētus normatīvos aktus. Tiesību aktu vortāls Likumi.lv attīstījies par uzticamu un noderīgu informācijas resursu, ierindojoties starp 20 populārākajām interneta vietnēm un turpinot pilnveidot saturu un funkcionalitāti. Tā jūnijā ieviestas saites arī uz likumu anotācijām Saeimas mājaslapā.

Likumi.lv izveidots 2001.gadā Tieslietu ministrijas (TM) uzdevumā. Informācijas avots radīts kā ikdienā ērti lietojamu normatīvo aktu krātuve, tas ir, tie ir sistematizēti. „Pakāpeniski pilnveidojoties, vietne ir kļuvusi par pilnīgu sistematizētu tiesību aktu vortālu, kurā ir visa jaunākā informācija par izmaiņām tiesību aktos, to konsolidētās versijas, kā arī virkne papildiespēju,” vortāla attīstību raksturo galvenā redaktore Inese Luste.

Nozīmīgs izaugsmes apliecinājums: kopš 2011. gada 1. februāra TM normatīvo aktu sistematizācijas funkciju nodrošina vortālā Likumi.lv.

Jubilejas reizē redakcija sagatavojusi ieskatu Likumi.lv izaugsmē, to atspoguļojot dažādos lietotājiem interesantos aspektos. Šeit var iepazīties ar kopsavilkumu: 10 fakti par svarīgāko.

Vienlaikus atgādinām pamatlietas par vortāla saturu (viss pieejams bez maksas):

1. Konsolidētās redakcijas

Spēkā esošie tiesību akti vienmēr automātiski tiek atvērti aktuālajā redakcijā, kurā ir iekļauti visi spēkā esošie grozījumi. Savukārt grozījumi, kas ir izsludināti, bet vēl nav stājušies spēkā, ir iekļauti un pieejami "nākotnes redakcijā", kas tiek izveidota uz grozījumu spēkā stāšanās datumu. Pieejamas ir arī visas iepriekšējās jeb "vēsturiskās redakcijas", kā arī pamatredakcija, kādā tiesību akts tika pieņemts, izsludināts un stājās spēkā.

2. Operativitāte

Visi jaunākie tiesību akti Likumi.lv tiek publicēti plkst. 7.00 no rīta dienā, kad tos oficiāli izsludina laikrakstā "Latvijas Vēstnesis". Ik dienu vortāla sākumlapā ir redzama arī jaunākā informācija par tiesību aktiem, kas šajā dienā stājas spēkā vai zaudē spēku. Jaunie grozījumi tiek iekonsolidēti tiesību akta pamattekstā līdz to spēkā stāšanās dienai, nodrošinot to, ka visi tiesību aktu tekstu vienmēr ir atjaunoti (aktuāli).

3. Noderīgas saites

Tiesību aktiem ir izveidota virkne sasaišu, piem., ar grozījumiem, uz likuma pamata izdotajiem tiesību aktiem, deleģējošajiem tiesību aktiem, statusu mainošo tiesību aktu.

Papildus tam likumiem un MK noteikumiem ir pievienota saite uz tulkojumiem angļu valodā Valsts valodas centra mājaslapā. Ja ir atsauce uz ES tiesību aktiem, vienlaikus tā ir arī saite uz attiecīgo tiesību aktu vietnē: eur-lex.europa.eu. Izveidotas ir arī saites uz politikas plānošanas dokumentiem vietnē: polsis.mk.gov.lv,  likumu anotācijām (jaunums) Saeimas mājaslapā, kā arī skaidrojumiem u.c.

Par vortālu likumi.lv

  • Vortālu uztur un attīsta oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" (kapitāla daļa turētāja – Tieslietu ministrija).
  • „Latvijas Vēstneša” datubāzu uzturēšana notiek atbilstoši starptautisko standartu ISO 9001:2008 (vadības sistēma) un ISO 27001:2005 (informācijas drošība) prasībām.
  • Šobrīd Likumi.lv lietotāju skaits mēnesi ir sasniedzis 145 000.
  • Tiesību aktus vortāls sistematizē Ministru kabineta noteiktā kārtībā. Saturam šobrīd ir informatīvs saturs. Ar Oficiālo publikāciju likuma (rudenī Saeima projektu plāno skatīt 2.lasījumā) pieņemšanu un spēkā stāšanos paredzēts nostiprināt Likumi.lv juridisko statusu un tā saturam piešķirt publisku ticamību.
  • Likumi.lv ir starp Latvijas populārāko interneta vietņu TOP 20, kur tas pārstāvēts kā vienīgā normatīvo aktu datu bāze un valsts nodrošinātais interneta resurss (avots: interneta pētījumu aģentūra „Gemius Latvia”).
  • Iedzīvotāji arvien aktīvi izmanto tiesību aktus – par to liecina arī sabiedriskās domas pētījums par likumiem un to lietošanas paradumiem (2010.g. dati) – 61% sociāli ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atzinuši, ka tos izmanto. Šī aktīvā respondentu daļa kā galveno avotu, kur meklēt tiesību aktus, nosauca internetu (83%), kā pamatavotu (55%) intrenetā minot likumi.lv.

Papildinformācijai:
Ilze Apine
T.: 67313091
6 7310 675
ilze.apine@lv.lv
twitter.com/likumi