Oficiālajai publikācijai “Latvijas Vēstnesī” – 30, jau desmitgadi pieejama tikai elektroniski

2023. gada 23. februāris

Publicitātes attēls.

Piedzīvojot krasas pārmaiņas gadu laikā, sestdien, 25. februārī, nu jau kā oficiālais izdevums nevis laikraksts, "Latvijas Vēstnesis" svin 30 gadus kopš pirmā numura iznākšanas. Tāpat pagājusi desmitgade, kopš izdevums nav pieejams drukātā veidā, proti, Latvijā 10 gadus ir tikai oficiālā elektroniskā publikācija (pieejama vietnē vestnesis.lv). 

Piesakot pirmo numuru, "Latvijas Vēstnesī" rakstīts: "Mēs gribam, lai mūsu saruna ikreiz būtu racionāla, konstruktīva un cieņas pilna vienam pret otru, (..) mūsu doma būtu demokrātiska, stils – objektīvs, tonis – savaldīgs."  

Jau sākotnēji tika lemts, ka "Latvijas Vēstnesis" nodrošinās Latvijas Republikas likumu, lēmumu un citu normatīvo aktu, kā arī to skaidrojumu publicēšanu. Trīs nedēļas pēc Ministru padomes lēmuma par valsts uzņēmuma "Latvijas Vēstnesis" (mūsdienās – oficiālais izdevējs) nodibināšanu, 1993. gada 25. februārī, iznāca pirmais oficiālā laikraksta numurs ar tādu pašu nosaukumu kā tā izdevējs. 

Arhīvs ir ievērojams – kopš dibināšanas iznākuši teju astoņi tūkstoši  "Latvijas Vēstneša" laidieni. Līdz ar "Latvijas Vēstneša" dibināšanu, par galveno redaktoru tika iecelts Oskars Gerts, kura vadībā izdoti 4806 oficiālā laikraksta numuri drukātā veidā. Savukārt kopš 2013. gada 1. janvāra Latvijā oficiālā publikācija ir tikai elektroniska. "Latvijas Vēstnesis" turpina iznākt kā periodisks izdevums – jauno laidienu publisko katru darba dienu pēc pusnakts; pēc nepieciešamības iznāk papildu laidieni.  

"Kāds tieši būs oficiālais izdevums vēl pēc 30 gadiem, –  nezinu; bet tas noteikti būs, tāpat kā Latvijas Republikas Satversmes 90. pants, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības. Un, sekojot līdzi oficiālā izdevēja vērtībām, arī tad "Latvijas Vēstnesis" atbildīs tā laika prasībām un lietotāju vajadzībām," uzsver Oficiālo publikāciju departamenta direktore Inese Luste. 

"Latvijas Vēstnesis" piedāvā dažus faktus:   

  • 1996. gada 27. septembrī ar izdevumu Nr. 162/163, "Latvijas Vēstnesis" startē internetā un ir viens no pirmajiem medijiem Latvijā, kas pieejams elektroniski. 
  • Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, oficiālais laikraksts "Latvijas Vēstnesis" iznāca uz 316 lappusēm A3 formātā (01.05.2004., Nr. 69), tajā ietverot 18 likumus un vairāk nekā 100 Ministru kabineta noteikumus. 
  • 2009. gada 13. jūlijā iznāk "Latvijas Vēstneša" numurs, kurš sasniedz avīžniecības rekordu – laikraksts ar 640 lappusēm. Šis laikraksta numurs svēra pusotru kilogramu – 1555 g un tajā publicēts 1 dokuments – starptautiskais līgums.  
  • Lai nodrošinātu steidzami publicējamas informācijas operatīvu pieejamību, iznāk oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" papildu laidieni. Līdz ar Covid-19 pandēmiju, 2020. gadā izdots 161 papildu laidiens, kas liecina, ka teju katru otro dienu iznāca vairāki "Latvijas Vēstneša" laidieni, nodrošinot operatīvu tiesību aktu pieejamību.   
  • Rekordu sasniedza 2020. gada 9. aprīlis un 20. maijs, kad diennakts laikā klajā nāca pieci "Latvijas Vēstneša" laidieni.  

Vietni vestnesis.lv vidēji mēnesī apmeklē 120 000 unikālo lietotāju (Google Analytics). Kopumā oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" platformu apmeklē ap 0,4 miljoniem reālo lietotāju Latvijā, liecina starptautiskās interneta izpētes aģentūras "Gemius" dati. 

Zini un izmanto!  

"Latvijas Vēstnesis" ir valsts, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma (vestnesis.lv, likumi.lv, lvportals.lv, žurnāls "Jurista Vārds" / juristavards.lv). 

Iesakām videogidu – ieskats "Latvijas Vēstneša" darbībā: Zini savas tiesības - Latvijas Vēstnesis 

Papildinformācijai 

Kellija Virse 
Oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” 
Sabiedrisko attiecību speciāliste 
Mob.: +371 22113792 
kellija.virse@lv.lv 
lv.lv