Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
LAPAS KARTE SAITES RSS
Jaunumi
→
Preses relīzes
↓
·
2021
·
2020
·
2019
·
2018
·
2017
·
2016
·
2015
·
2014
·
2013
·
2012
·
2011
·
2010
·
2009
Publikācijas
→
Vēsture
→

„Jurista Vārdā” profesionāļi vērtē V. Kononova lietas iznākumu

25.05.2010.

Informāciju sagatavoja „Jurista Vārds” redakcija

Nedēļas žurnāla „Jurista Vārds” 25. maija numurs veltīts lietas „Kononovs pret Latviju” iznākumam Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) un tā juridiskajam vērtējumam, ko žurnāla lappusēs pauduši vairāki ievērojami juristi. Vadošie Latvijas krimināltiesību, cilvēktiesību un starptautisko tiesību eksperti uzskata, ka ECT spriedums ir likumsakarīgs un pamatots, jo arī kara uzvarētāji ir atbildīgi par pastrādātajiem noziegumiem.

Masu mediji pagājušajā nedēļā jau plaši ziņoja par ECT spriedumu, ar kuru šī gada 17. maijā tika atzīts, ka Latvija, par 1944. gadā izdarītajiem kara noziegumiem notiesājot sarkano partizānu komandieri Vasiliju Kononovu, nav pārkāpusi Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.

Dr.iur. Mārtiņš Mits atzīst, ka šajā lietā „Eiropas Cilvēktiesību tiesa pirmo reizi vērtēja Latvijads tiesu argumentācijas tiesiskumu, notiesājot Padomju Savienības paspārnē karojošas personas” un „tika apstiprināts princips – neatkarīgi no tā, kurā pusē un kāda mērķa vārdā personas cīnījās kara laikā, ja tās izdarīja noziegumus saskaņā ar tajā brīdī spēkā esošajām starptautiskajām tiesībām, atbildībai nav noilguma. Ne vienmēr šis princips arī šodien tiek viegli akceptēts Eiropas valstīs, kuras uzvarēja karu”.

Šim viedoklim pievienojas arī Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētājs Pāvels Gruziņš, kurš bijis referējošais tiesnesis V. Kononova lietā Latvijā: „Kara noziegumiem nav noilgums. Teiciens, ka uzvarētājus netiesā, ir ačgārns un neatbilst mūsdienu tiesiskas valsts principam. Uzvarētāja pusei arī ir jāievēro zināmas robežas un noteikumi. Nav pieļaujama pilnīga patvaļa.”

Turpretī Oksfordā doktora grādu ieguvušais Mārtiņš Paparinskis ECT spriedumu vērtē kā iepriekš paredzamu: „spriedums [..] nav ne revolucionārs, ne vēsturisks, ne principiāls, ne arī jebkādā citā veidā juridiski nozīmīgs. ECT piemēroja vispāratzītas starptautisko tiesību normas un principus par humanitāro tiesību (vai kara tiesību 1944. gada terminoloģijā) piemērošanu visām bruņotā konflikta pusēm un šo pienākumu satura noteikšanu.” Viņš arī norāda: „Tiesa [..] pieņēma pieteicējam un Krievijai vislabāko tiesisko pozīciju (proti, ka upuri bija zaudējuši civiliedzīvotāju statusu), secinot kara noziegumu pat šādā situācijā [..] 1944. gada starptautiskajās tiesībās bija aizliegts nogalināt pat pretoties nespējīgus kombatantus. Pēc šīs konstatācijas pieteicējam un Krievijai vislabvēlīgākajā faktu un tiesību interpretācijā Latvija bija principā uzvarējusi lietu.”

Eiropas Parlamenta padomnieks Aleksejs Dimitrovs savukārt norāda, ka [ECT] „atzina, ka Latvijas tiesas nav pārkāpušas personas cilvēktiesības. Tajā pašā laikā, iespējams, nacionālo tiesu argumenti nav bijuši pilnīgi pareizi. Pagaidām nav dzirdēts par līdzīgiem gadījumiem Latvijā. Kas attiecas uz citām valstīm, diez vai tur kara noziegumos apsūdzēs tos, kas karoja sabiedroto pusē – kaut vai politisko iemeslu dēļ. Tāpēc Latvija, iespējams, būs vienīgā valsts, kas sauca pie atbildības pretnacistu partizānu kustības dalībnieku.” Viņš arī secina, ka „no politiskām kaislībām ap Kononova lietu varēja izvairīties, ja Sarkanās armijas tribunāls viņu būtu saucis pie atbildības 1944. gadā. Iespējams, tas būtu bijis vislabākais risinājums.”

Uzziņai par žurnālu „Jurista Vārds” (e-versija: www.juristavards.lv)

Nedēļas žurnāls "Jurista Vārds" ir lielākais juridiskais preses izdevums Latvijā un plašākais juristu neklātienes forums. Tā mērķis ir veicināt tiesiskas domas un prakses attīstību, kā arī atspoguļot Latvijas tiesību sistēmas izaugsmi, piedāvājot vietu atklātai un kritiskai lietpratēju domu apmaiņai par tiesību sistēmas aktuālajām problēmām. Vienlaikus žurnāls ir svarīgs profesionālās informācijas avots praktiķiem un tiesību zinātniekiem un neaizstājams palīgs jurisprudences studentiem. Žurnāls iznāk otrdienās.

Papildinformācijai:
Žurnāla „Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte
T.: 67310680
E-pasts: juristavards@lv.lv
www.juristavards.lv
www.twitter.com/jurista_vards

Meklē pēc datuma!

 
 

Oficiālais izdevums

 
 
Oficiālo paziņojumu iesniegšanai u.c. pakalpojumi

Ieeja: no Bruņinieku 53
Pasta adrese: Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011

T.: 67898741
T.: 67898738
F.: 67898745
E-pasts: slud@lv.lv

Tālrunis67898741
Juridiskā adrese

Bruņinieku 41, Rīga, LV-1011, Latvija
T.: 67898741
F.: 67312190
E-pasts: info@lv.lv

Ēku novietojums kartē
© VSIA „Latvijas Vēstnesis”
Ikvienam ir tiesības būt informētam par savām tiesībām un pienākumiem.
Latvijas Republikā oficiālo publikāciju – drošu un visiem pieejamu informāciju - nodrošina oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis” (kapitāla daļu turētāja ir Tieslietu ministrija).